Auto iegāde līzingā

Saskaņā ar CSDD sniegto informāciju pa Latvijas autoceļiem šobrīd pārvietojas vairāk kā 500 tūkstoši transporta līdzekļu. Lielākā daļa no automašīnām ir 15 – 20 gadus vecas, kas atbilst Latvijas iedzīvotāju rocībai. Arī Bauskas, Iecavas, Jelgavas un Elejas iedzīvotāju īpašumā esošo auto vidējais auto vecums atbilst šim raksturojumam. Ko darīt apstākļos, kad plānot pirkt jaunu (lietotu vai mazlietotu automašīnu), bet pietrūkst finansējums ? Ja iespējams, labākais variants būtu nogaidīti un sakrāt nepieciešamo summu no savas ikmēneša algas. Diemžēl mūsdienās lielai daļai auto nav luksus, bet ikdienas nepieciešamība. Braukšana uz darbu, bērnu vešana uz skolu vai attālāk izvietotu veikalu reizēm ir iespējama tikai ar personīgo auto. Samazinoties iedzīvotāju skaitam ir būtiski samazinājies sabiedriskā transporta kursēšanas biežums. Rezultātā cilvēki, kas dzīvo ārpus rajonu un novadu centriem bez sava auto ir burtiski atgriezti no pasaules.

Kā iegādāties auto līzingā izdevīgāk ?

Viens no veidiem kā atrast sev piemērotāko līzinga piedāvājumu ir salīdzināt vairāku līzinga kompāniju izmaksas. Labākais variants, kā to izdarīt ir ielūkoties aizdevēju mājas lapās un aizpildīt pieteikumu online. Latvijas likumdošana paredz, ka līzinga devējiem ir jāiesniedz klientam rakstisks piedāvājums, kuru var saņemt gan epastā, gan uz vietas uzņēmuma birojā. Šāda pieeja ļauj bez lieka stresa salīdzināt un izvēlēties to variantu, kas piedāvā labākos nosacījumus. Salīdzinot izmaksas ir svarīgi pievērst uzmanību kredīta atmaksas grafikam, kas parasti nāk kā pielikums aizdevuma līgumam. Visas izmaksas būtu vēlams sarēķināt un pierakstīt uz lapas. Orientējošu priekšstatu par to, kurš piedāvājums ir lētāks var gūt, salīdzinot gada procentu likmi (gpl). GPL tiek rēķināta pēc sarežģītas formulas un atspoguļo visas izmaksas, kas klientam var rasties ņemot auto līzingu vai kredītu. Praksē šis rādītājs ne vienmēr palīdz, sevišķi spilgti tas izpaužas situācijās, kad tiek ņemts īstermiņa aizdevums ar īpašiem akcijas nosacījumiem vai līzings uz neilgu termiņu. Tajā pašā laikā lielākā daļa auto iegādes izmaksas sedz 1 – 5 gadu laikā un šādā variantā GPL ir tiešām noderīga.

Kad izvēlēts izdevīgākais vai pieejamākais līzinga variants, atliek pāriet pie nākamā soļa – līguma parakstīšanas. Tagad pieteikties auto līzingam internetā var praktiski visos līzinga uzņēmumos, bet parakstīt līgumu var nākties aizdevēja filiālē. Ne visiem auto kredītu devējiem ir izstrādātas drošības sistēmas, kas ļautu klientam parakstīt līgumu ar eparakstu vai internetbankas parolēm. Papildus jāņem vērā, ka auto kredīta maksājumu summas ir krietni lielākas nekā īstermiņa aizdevumiem un ir vērts aprunāties ar kredītspeciālistiem arī klātienē. Ja viens no aizdevējiem piedāvā zemākas procentu likmes, bet līgums jāparaksta klātienē, ir vērts mērot ceļu uz biroju. Līzinga maksājumu apmērs ietekmē aizņēmēja ikdienu visu atmaksas periodu, tādēļ izdarot lēmumu ir jācenšas izvērtēt visus plusus un mīnusus.

Viens no galvenajiem riskiem ir maksātspējas mazināšanās. Darba zaudēšana, bērna piedzimšana vai algas samazināšana var būtiski apgrūtināt iespējas segt parādsaistības. Lai tas nenotiktu ar Jums, ir svarīgi izvērtēt visus scenārijus un paredzēt variantus apstākļos, kad ienākumi strauji samazinās. Ja ir uzkrājumi, iespēja atsavināt nekustamo īpašumu vai citi varianti, ir labi, bet daudziem alga ir vienīgais ienākumu avots. Ekonomiskās krīzes apstākļos 2008. – 2010. gadā no Latvijas tika izvesti vairāki tūkstoši mazlietotu auto, kuru bijušie īpašnieki nespēja segt saistības, bet vietējie iedzīvotāji tos nevarēja iegādāties. Ieguvēji bija rietumvalstu pilsoņi, bet aizņēmējiem palika negatīva kredītvēsture un bija jāturpina segt auto līzinga izmaksas, līdz to pilnībai dzēšanai. Daļa parādnieku izvēlējās emigrēt ārpus Latvijas vai pieteikt maksātspēju, bet pārējie joprojām pakāpeniski cenšas segt parādsaistības, ko radīja nepārdomāta automašīnas kredīta ņemšana. Mūsu ieteikums būtu pirkt pēc iespējas lētāku auto. Aizmirst par prestižu, bet dzīvot pēc savām finansiālām iespējām. Arī automobilis par 1000 eiro vai 2000 eiro ir pietiekami labs, lai ar to pārvietotos pa Latvijas autoceļiem divus līdz sešus gadus. Ekspluatācijas izmaksas šādam transporta līdzeklim būs krietni zemākas nekā jaunajiem auto, kas aprīkoti labāk, bet remonta izmaksas ir krietni augstākas. Izvērtējiet savas finansiālās iespējas. Aizņemieties atbildīgi.